Porady dla początkujących


Porady dla początkujących Porady dla grających
Odżywianie Przygotowanie fizyczne
Rehabilitacja

Dobre błędy

Podejmowanie ryzyka to nieodzowna część życia, nie tylko sportu. Ten tekst ma zwrócić uwagę na to, że tego typu działanie musi być wkalkulowane. Tę lekcję zaczniemy od przyjrzeniu się kilku faktom, które – niezależnie od poziomu gry – mają miejsce w każdym meczu tenisowym.

- Obaj zawodnicy popełniają błędy.

- Zazwyczaj obaj grający zaliczają więcej pomyłek, niż uderzeń kończących. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na wzajemny stosunek tych dwóch rzeczy, a nie na konkretne i suche liczby.

 

Główną różnicą, odróżniającą od siebie poziomy gry, jest charakter tych błędów. Nie da się ukryć, że profesjonalni tenisiści mylą się zazwyczaj w inny sposób niż początkujący amatorzy. Te różnice to np.:

- liczba popełnianych błędów w przeciągu spotkania.

- błędy zawodowców polegają zazwyczaj na tym, że piłka chybi linię o parę centymetrów, w przypadku amatorów są to nawet kilkumetrowe auty.


Pamiętajcie o tym. Nie wymagajcie od siebie perfekcyjnej gry i prezentowania takiego poziomu, jak robią to najlepsi na świecie. To tak, jak uczyć sprintera technik biegu w maratonie. Po co?

Złota zasada dla każdej osoby, która gra w tenisa: Masz pozwolenie na robienie błędów, ale pod warunkiem, że będą to DOBRE BŁĘDY.

 

Wyobraź sobie, że twój przeciwnik właśnie podbiegł do siatki, a ty musisz go minąć. Uderzasz mocno, centrycznie i we właściwym kierunku. Twój rywal tylko odprowadza piłkę wzrokiem, a ty czekasz na winnera. Lecąca we właściwe miejsce piłka zahacza jednak o taśmę i po chwili spada po twojej części kortu.

 

Większość grających będzie tym przygnębiona. Ty zwróć jednak uwagę, jaki wpływ wywołało to na twojego przeciwnika. On wie, że to było tylko szczęście. Wie, że zagrałeś kapitalną piłkę, która w 99 na 100 przypadków znalazłaby się w korcie. Takie coś zostanie w jego psychice. Będzie się obawiał tego typu ataków i przy kolejnej wizycie przy siatce będzie dużo bardziej zachowawczy. Psychologiczne korzyści z popełniania DOBRYCH BŁĘDÓW są nie do przecenienia.

A oto ćwiczenie, które pomoże wam nauczyć się popełniania DOBRYCH BŁĘDÓW.

1. Trener powinien stanąć na linii serwisowej i zagrać ci 10 piłek na forhend. Twoim zadaniem jest odegrać je agresywnie, jak najbliżej linii.

2. Trener musi poinformować, że celem jest zmieszczenie w korcie 7 z 10 piłek. Technikę i siłę musimy dobrać samemu. Te trzy piłki, które nie spadną po właściwej stronie linii, to będą właśnie DOBRE BŁĘDY.

 

3. Po każdych 10 piłkach powinieneś zrobić 20 sekund przerwy. W ich trakcie trener powinien cię motywować, poprawiać technikę i nastawienie tak, aby kolejne 7/10 stało się dla ciebie łatwiejsze.

Rezultatem tego ćwiczenia będzie to, że zawodnicy będą czuli się coraz pewniej, a ich uderzenia będą coraz skuteczniejsze. Nauczą się podejmować ryzyko, a ich strach przed porażką zostanie wyeliminowany.

Pamiętajcie, macie pozwolenie na popełnianie błędów, o ile będą to DOBRE BŁĘDY!

« powrót

Zobacz również:
wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny

Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X