Porady dla grających


Porady dla początkujących Porady dla grających
Odżywianie Przygotowanie fizyczne
Rehabilitacja

Defensywne decyzje taktyczne


W każdym meczu tenisowym możemy obserwować zawodników pokazujących swoje umiejętności w 3 różnych sytuacjach taktycznych. Ofensywne zagrania najczęściej kierowane są gdy jeden z zawodników otrzyma krótszą lub słabszą piłkę co stwarza sytuację na wejście w kort (wewnątrz linii końcowej) i uderzenie piłki z większą siłą. Zagranie neutralne to zazwyczaj zdecydowana większość w wymianach, ponieważ te uderzenia są zagrywane z linii końcowej (forehand, backhand) lub linii serwisowej (wolej) bez zyskiwania przewagi taktycznej na korcie. Uderzenia defensywne kojarzą się z zawodnikiem biegającym głęboko za linią końcową i starającym się przebić jedną piłkę więcej. W tym artykule poruszymy temat defensywy w tenisie i dowiemy się jakie decyzje taktyczne powinniśmy podejmować by zwiększyć nasze szanse na wygranie punktu będąc pod presją.

 

Każda osoba grająca w tenisa ziemnego jest zmuszona do użycia defensywnych umiejętności w większym lub mniejszym stopniu. Jak często będziemy się bronić zależne jest od wielu różnych czynników, takich jak: strategia gry, poziom naszych umiejętnośći, poziom umiejętności przeciwnika, nasz styl gry, styl gry przeciwnika lub budowa ciał zawodników. Patrząc na profesjonalnych zawodników rywalizujących na najwyższym poziomie, możemy łatwo zauważyć, że nawet typowi ofensywni gracze muszą wykazywać się dobrymi umiejętnościami defensywnimi by rywalizować o najwyższe cele. Serena Williams jest świetnym przykładem kobiety grającej ofensywny tenis, ale także rozumiejącej taktykę defensywną. Kluczem do efektywnej gry pod presją jest podejmowanie właściwych decyzji taktycznych w ułamku sekund i automatyczne wykonanie takiego uderzenia. Wspaniałym przykładem zawodniczki, która opanowała defensywę do perfekcji umożliwiając sobie osiągnięcie pozycji nr 3 w WTA jest Agnieszka Radwańska. Jest kilka czynników, która możemy zauważyć podczas każdego meczu Agi i są one świetnymi przykładami na zrozumienie gry pod presją.

 

 

Pierwszym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest wysokość nad siatką. Defensywa to nie czas i miejsce na spektakularne winnery, dlatego zawodnicy powinni kierować piłki z większa rotacją awansującą (topspin) i wyżej nad siatką. Taka decyzja taktyczna daje zawodnikowi zwiększone szanse na zostanie w grze a także umożliwia lepszy powrót do odpowiedniej strefy na korcie (im wyżej piłka leci nad siatką, tym więcej mamy czasu by się przygotować do następnego uderzenia). Agnieszka Radwańska stosuje tą taktykę szczególnie z zawodniczkami grającymi siłowy tenis by wydłużyć każda wymianę i dać przeciwnikowi więcej okazji na błąd.

 

Następny aspekt, który musi być wprowadzony do umiejętności defensywnych to prawidłowy wybór kierunku uderzenia. Wielu zawodników, widząc troszkę miejsca w narożniku po linii, stara się zagrać spektakularne uderzenie kończące nawet z najtrudniejszej pozycji na korcie. W większości kończy się to błędem lub łatwym winnerem przeciwnika zagranym po przekątnej. Defensywa to moment, w którym nie powinniśmy myśleć o wygraniu piłki, a raczej o tym jak dokładnie przebić piłkę w odpowiednię strefę i zwiększyć nasze szanse na błąd z drugiej strony. Takie możliwości daje nam uderzenie po przekątnej, ponieważ gramy przez niższą część siatki (mniejsze szanse na błąd), piłka leci dłużej niż po linii (mniejsze szanse na błąd oraz więcej czasu na powrót) a także możemy łatwo zająć odpowiednią pozycję na korcie do następnego uderzenia (większe szanse na błąd przeciwnika). Podczas następnego meczu Agnieszki Radwańskiej w TV, zwróć uwagę jaki procent uderzeń defensywnych odbywa się po przekątnej w porównaniu do uderzeń po linii. Agnieszka zdaje sobię sprawę, że słaba piłka po linii to koniec punktu na najwyższym poziomie kobiecego tenisa.

 

 

 

Kolejna decyzja w odniesieniu do taktyki defensywnej to wybór prawidłowego uderzenia pod względem rotacji. Wiedząc już z poprzednich informacji, topspin to dobre rozwiązanie taktyczne przy uderzeniach pod presją, natomiast musimy pamiętać by unikać uderzeń płaskich, które zwiększają naszą szansę na błąd i stratę punktu. Dodatkowym uderzeniem, które powinno być często w użyciu podczas prób „ratowania” punktu to uderzenie slajs. Podczas uderzenia ze wsteczną rotacją, piłka leci dłużej w powietrzu co daje nam więcej czasu na powrót do odpowiedniej strefy na korcie. Zagranie slajsa ma także korzyść patrząc co dzieję się z piłką po kontakcie z podłożem, który powoduje niską wysokość piłki. Sytuacja, w której zawodnik musi ugiąć nisko by zagrać kolejne uderzenie ofensywne, kończy się w wielu przypadkach błędem. Ten czynnik jest widoczny także w grze Agnieszki Radwańskiej, która używa tego zagrania szczególnie w meczach przeciwko wysokim i mocno grającym tenisistkom (Williams, Sharapova, Kvitova). Dodatkowym elementem faworyzującym uderzenia z rotacją wsteczną w defensywie jest zmiana tempa i rotacji piłki. Ofensywny gracz musi dostosować się do nowych warunkach w ułamku sekund, dlatego zwiększa to możliwości defensora na otrzymanie słabszej lub niedokładnie zagranej piłki. Pamiętając, że kobiecy tenis oparty jest głównie na uderzeniach z rotacją awansującą, stosowanie taktyki zmiany rotacji przez zawodniczki jak Radwańska czy Jankovic, to świetne rozwiązania by zmusić przeciwniczki do grania uderzeń, nad którymi nie spędzają wystarczającej ilości czasu podczas treningów.

 

Nie ważne, w którą stronę zmierza tenis na świecie, ponieważ defensywa zawsze będzie ważnym elementem taktycznym mającym wpływ na wynik końcowy meczu. Wielu zawodników ma umiejętności by grać na wysokim poziomie lecz nieznajomość taktyki znacząco hamuje ich rozwój. Podsumowując, defensywa to nie miejsce na uderzenia kończące lecz walka o przebicie piłki na drugą stronę w odpowiednią strefę, która może zwiększyć nasze szanse na bład przeciwnika.

 

Macin Bieniek

Ekspert Tenisa

Tenis ziemny wyniki - ranking ATP, ranking WTA

« powrót

Zobacz również:
wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny

Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X