Porady dla grających


Porady dla początkujących Porady dla grających
Odżywianie Przygotowanie fizyczne
Rehabilitacja

Antycypacja czyli jeden krok przed przeciwnikiem

 

Wymiany w tenisie toczą się w bardzo szybkim tempie, co sprawia, że zawodnicy zmuszeni są do podejmowania decyzji taktycznych w ułamku sekund. Każde uderzenie składa się z ruchu do piłki, właściwego uderzenia piłki oraz powrotu do odpowiedniej strefy na korcie. Dlatego ważne jest by zrobić to w najbardziej efektywny sposób, by nie miało to negatywnego wpływu na kolejne uderzenie. Wielu profesjonalistów posiada umiejętność przewidywania uderzeń przeciwnika, przez co są oni zdolni zająć odpowiednią pozycję na korcie, by zwiększyć swoje szanse na wygranie punktu. Rafael Nadal jest świetnym przykładem zawodnika klasy światowej, który wydaje się być zawsze w odpowiednim miejscu i o odpowiedniej porze. Antycypacja, bo o niej mowa, to umiejętność, którą każdy zawodnik może poprawić w znaczącym stopniu, jeżeli zostanie prawidłowo zaadresowana podczas jednostek treningowych.
Wielu tenisistów podziwia największe gwiazdy światowego tenisa za wspaniałe przewidywanie i ustawianie się do piłki, argumentując to wrodzonym talentem. Część zawodników ma wrodzone predyspozycje do szybszego postrzegania istotnych rzeczy na korcie, lecz bez odpowiedniej ilości czasu spędzonego na ukierunkowanym polepszaniu tych zdolności, osiągnięcie wysokiego poziomu nie jest możliwe. Częstym zjawiskiem podczas turniejów juniorskich lub amatorskich są próby antycypacyjne, wynikające z bardzo ciężkiej sytuacji taktycznej, np. podczas bronienia punktu przy zagrywanym smeczu przeciwnika. Wiedząc, że rywal ma dużą przewagę stojąc blisko przy siatce i mając piłkę w wysokim punkcie trafienia, zawodnik zmuszony jest wybrać jedną ze stron i zacząć ruch w tą stronę, jeszcze przed uderzeniem piłki przez przeciwnika. Taka sytuacja sprawia, że przewidywanie, gdzie rywal zagra piłkę jest jedyną opcją by zwiększyć swoje szanse na pozostanie w grze w danym punkcie. Gael Monfils to jeden z zawodników, który często wygrywa piłki będąc w głębokiej defensywie, poprzez wybór kierunku zagrania przeciwnika jeszcze przed kontaktem piłki z rakietą. Trudne sytuacje taktyczne to nie jedyny moment, kiedy te zdolności mogą pomóc w wygraniu punktu, ponieważ każda wymiana składa się z uderzeń, które przewidziane z wyprzedzeniem, mogą okazać się mniej szkodliwe dla nas.


By poprawić zdolności antycypacyjne, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka aspektów:

1. Obserwowanie przeciwnika

Każdy z nas ma indywidualną technikę poruszania się i uderzeń, a nawyki te kształtujemy przez lata treningów. Oznacza to, że uderzenie po linii może charakteryzować się u nas większym skrętem barków niż uderzenie po krosie. Takie detale są niezauważalne na pierwszy rzut oka, lecz przy bardziej szczegółowej koncentracji możemy zauważyć wiele różnic, które pozwolą nam przewidzieć następne uderzenie przeciwnika. Najlepsze zawodniczki na świecie (Halep, Williams, Wozniacki) często przyznają, że ruch ciała podczas uderzenia przeciwniczki pomaga im szybciej rozpoznać nadchodzące zagranie.


2. Nasza pozycja na korcie

Ustawienie zawodnika podczas wymiany często ma wpływ na decyzje taktyczne przeciwnika, dlatego świadomość tego aspektu pozwoli nam na przewidywanie części uderzeń lub na manipulację taktyką przeciwnika. Wiedząc, że przeciwnik nie dysponuje dobrym uderzeniem backhandowym po linii, możemy ten fakt wykorzystać na naszą korzyść, poprzez mocniejsze ustawianie się na stronie przewagi i „otworzenie” narożnika strony równowagi, w celu zmuszenia rywala do podjęcia ryzyka. Taka „pułapka” to świetne rozwiązanie, by zobaczyć, czy przeciwnik jest konsekwentny w realizowania przedmeczowej taktyki, czy może da się ponieść emocjom i będzie podejmował niekorzystne dla niego decyzje. Rafael Nadal to mistrz taktycznego „wymuszania” komfortowych dla siebie zagrań przez przeciwnika, poprzez ustawianie się głębiej na stronie backhandowej i zmuszanie rywala do zagrania w jego mocną stronę – forehand.

3. Nawyki przeciwnika

Każdy z nas ma indywidualne mocne strony, które stara się wykorzystywać, a także słabości, które chcemy ukryć przed naszym rywalem. Te aspekty sprawiają, że tenisiści budują swoją grę na różnorodnych wariantach, na ich najmocniejszych uderzeniach. Nawyki są kształtowane podczas wieloletnich treningów, dlatego są one dość widoczne dla rywala, który jest świadomy sytuacji na korcie podczas meczu. Grając wiele razy z tym samym przeciwnikiem, powinniśmy znać pewne sytuacje taktyczne, które zawodnik po drugiej stronie siatki preferuje, np zagranie drop shota zamiast ofensywnego forehandu. Taka informacja może posłużyć nam do lepszego ustawienia na korcie oraz przewidzenia następnego uderzenia, co w konsekwencji ułatwi nam wygranie punktu. Jerzy Janowicz jest przykładem zawodnika, który dość często w trudnych sytuacjach decyduje się na atomowy strzał po linii. Wiedząc o takim nawyku, przeciwnicy mogą wykorzystać ten fakt i pokryć dany kierunek, by zwiększyć swoje szanse na skuteczne odegranie.„Dlaczego on gra ciągle w miejsca gdzie jest przeciwnik?” Takie słowa to codzienność na turniejach tenisowych, zwłaszcza organizowanych dla zawodników juniorskich i amatorskich. Dla mało doświadczonego gracza może się wydawać, że cała wina leży po stronie zagrywającego piłkę, lecz często wynika to z bardzo dobrego ustawiania się przeciwnika dzięki dużym zdolnościom antycypacyjnym. Przewidywanie to umiejętność nabyta podczas odpowiednio ukierunkowanego treningu, dlatego każdy z nas może ją poprawić przy odpowiedniej motywacji połączonej z wytężoną pracą.


Marcin Bieniek

Ekspert Tenisa

« powrót

Zobacz również:
wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny

Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X