Porady dla grających


Porady dla początkujących Porady dla grających
Odżywianie Przygotowanie fizyczne
Rehabilitacja

3 rzeczy, których możemy się nauczyć od Rogera Federera z 2014 roku

Rok 2014 w profesjonalnym tenisie możemy śmiało uznać za zamknięty. Oprócz tradycyjnych turniejów z cyklu ATP oraz WTA, w tym roku mogliśmy podziwiać naszych ulubionych zawodników w nowym środowisku, jakim była liga rozgrywana w krajach azjatyckich. Patrząc na ranking mężczyzn, Novak Djokovic może być śmiało uznany za najlepszego gracza tego sezonu, ale nie tylko on zasługuje na szczególną uwagę. Roger Federer, którego wielu uważa za najlepszego tenisistę w historii tenisa, pokazuje, że na każdym etapie kariery można poczynić postępy w celu polepszenia własnej gry.

 

Sylwetki szwajcara nie trzeba przedstawiać nikomu, kto choć odrobinę interesuje się tenisem ziemnym. 82 zwycięstwa w profesjonalnych zawodach (w tym 17 triumfów w turniejach wielkoszlemowych) oraz utrzymanie pozycji lidera rankingu światowego przez 237 tygodni to osiągnięcia, które będzie bardzo trudno powtórzyć nawet takim grasczom jak Rafael Nadal czy Novak Djokovic. Roger Federer, od początku kariery, wykazywał się bajecznym przygotowaniem technicznym oraz solidną postawą w zakresie wyborów taktycznych lecz musiał także stale pracować nad własnymi słabościami by być w stanie konkurować z najlepszymi w tej dziedzinie. Jeżeli taki mistrz jak Federer musi stale udoskonalać własny styl i uderzenia, co mają powiedzieć juniorzy oraz amatorscy zawodnicy? Poniżej przedstawiam 3 aspekty, które pozwolą nam stale rozwijać własne umiejętności w oparciu o lepsze zrozumienie naszego potencjału.

Nie denerwuj się

W tenisie juniorskim, a także podczas rozgrywek amatorów, emocje to największy wróg, z którym tenisiści muszą się uporać. Wiele razy mecz jest przegrany nie ze wględu na słabsze uderzenia lecz z powodu słabych umiejętności mentalnych. Roger Federer znany był w czasach młodości z nieumiejętnej kontroli własnych emocji, co objawiało się w permanentnym rzucaniu rakietą o kort. Trudno sobie to wyobrazić patrząc na sylwetkę szwajcara w rozgrywkach seniorskich, ale tak było naprawdę. Nawet taki mistrz jak Federer musiał spędzić setki godzin na temperowaniu własnego charakteru w celu utrzymania pełnej koncentracji na korcie. Gdy emocje przeważają na korcie, zawodnik podejmuje pochopne i często nieodpowiednie decyzje taktyczne objawiające się w większej ilości błędów i przegranych punktów. Jeżeli też masz ten problem, pomyśl o Federerze - on też był tam gdzie ty teraz jesteś!

 

Bądź cierpliwy

W tenisie, wiek działa korzystnie ze względu na doświadczenie sportowe lecz także jest powodem widocznego spadku zdolności fizycznych. Wielu mistrzów tenisa kończyło kariery sportowe po serii porażek wynikających z niemożliwości konkurowania od strony fizycznej z młodszymi zawodnikami. Roger Federer to przykład championa, który świetnie rozumie, że czasu nie da się oszukać, dlatego zmiana w taktyce i stylu gry to jedyne rozwiązania, które pozwalają na przedłużenie kariery wraz z utrzymaniem wysokich wyników sportowych. Bardziej agresywna gra oraz pozycja blisko końcowej linii to widoczne zmiany, które Roger i jego trener poczynili w tej kwestii. Ucząc się od najlepszych, zawodnicy amatorscy powinii również dostosować aktualnę grę do własnych możliwości, pamiętając, że taki proces potrafi być mozolny i pracochłonny. Cierpliwość to klucz by stale się rozwijać i osiągać dobre rezultaty mimo upływających lat. Nawet Federer przegrywał więcej spotkań na początku przygody z nowym stylem lecz końcówka roku pokazała, że jest on w stanie realnie konkurować z numerem jeden na świecie.

 

Nie bój się dodawać uderzeń do swojej gry

Objęcie posady trenera szwajcara przez Stefana Edberga to moment, w którym wszyscy możemy zauważyć widoczne zmiany w grze Rogera. Oprócz wspomnianej zmiany taktycznej, Federer wykorzystuje w większy sposób swoje umiejętności w grze z woleja. To co dla wielu ekspertów wydawało się niemożliwe, czyli wygrywanie z najlepszymi poprzez chodzenie do siatki, okazuje się skuteczne przy dobrym przygotowaniu i wierze we własnej możliwości. Roger skutecznie egzekwujący schemat serwis-wolej to obrazek, który pokazuje, że wolej nie umarł całkowicie w dzisiejszym tenisie. Ta lekcja pozwala zrozumieć wszystkim juniorom oraz amatorom, że każde uderzenie w tenisie może być skuteczne jeżeli poświecimy mu dużą ilość czasu i będziemy jej używać w odpowiednich momentach. Masz dobrego skróta? Czujesz się dobrze grając forehand slice? Opinia innych nie ma znaczenia. Włącz własne atuty do meczu o stawkę, nabierz pewności siebie i osiągaj wyniki, o których inni mogą tylko pomarzyć.

 

Marcin Bieniek

Ekspert tenisa

« powrót

Zobacz również:
wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny

Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X